Przedstawiam Wam zaprojektowaną przeze mnie płytkę pod mikroprocesor ATMega8 (ATMega8A, ATMega48/88/168/328) w wersji DIP. Płytka powstała w celu ułatwienia nauki mikroprocesorów z wykorzystaniem płytki stykowej.
Możliwości i cechy:
- Niska cena (kilka zł)
- Niewielkie wymiary
- Złącze IDC/KANDA daje wygodę programowania. Płytka powstała przede wszystkim dlatego, że miałem już dosyć podpinania pojedynczych kabelków złącza ISP pod płytkę stykową. Tutaj wpinasz taśmę w gniazdo, i wszystko od razu działa. Płytka może być zasilana z tego gniazda, a dodatkowo testowany układ.
- Wyprowadzone wszystkie piny I/O procesora. Nie ma ograniczeń. Dodatkowo, pominąłem piny zasilające, dzięki temu oszczędzamy sporo miejsca na płytce stykowej, związanej z niewygodnym rozłożeniem zasilania po dwóch stronach układu scalonego. Piny zostały zgrupowane w 3 złącza.
- Obsługa różnych modeli procesorów. Działa z ATMEGA8, ATMEGA8A, ATMEGA48/88/168/328, i bardzo możliwe, że z jakimiś jeszcze.
- Złącze RS232. Bardzo ważne i przydatne. W standardzie TTL, czyli na napięciach takich jak procesor. Dzisiaj mało który komputer ma złącze RS232, ale znowu wystarczy kupić za $0.99 na eBay konwerter USB-RS232, i wszystko śmiga. Łatwo debugować program, nie trzeba podpinać i obsługiwać wyświetlacza. Piny Rx i Tx zabezpieczone poprzez rezystory, więc w razie zwarcia nic się nie stanie. Dodatkowo układ można zasilać z przejściówki USB.
- Poprawne zasilanie. Płytka posiada kondensatory filtrujące 100nF przy końcówkach zasilających.
- Filtrowanie części analogowej. AVCC zasilane poprzez dławik 10uH, własny kondensator filtrujący. Dodatkowy kondensator podłączony do wejścia Aref.
- Wyjście zasilania części analogowej. Podpinając układ pod ADC, możesz wykorzystać filtrowane zasilanie wyprowadzone na płytce za pomocą dodatkowego gniazda.
- Wygodna współpraca nawet z najmniejszą płytką stykową. Płytka widoczna na początku kupiona została na e-bay za niecały $1 wraz z przesyłką, która posiada 170 pól stykowych. W zupełności wystarczy do zmontowania wielu układów. Bez mojej płytki testowej po wpięciu procesora mamy na start zajęte 14 z 17 rzędów pinów po każdej stronie. Z moją płytką nie musisz wpinać nawet jej w styki, albo możesz wpiąć np. 5 pinów PortB.1-PortB.5, a resztę wykorzystać po swojemu. Na fotografii wstępnej widać, że bez problemu podłączyłem wyświetlacz LCD 16*2. Dodatkowo spokojnie mieści się np. zegarek RTC na DS1307, i jeszcze jest miejsce.
- Możliwość wymiany kwarcu. Domyślnie MCU pracuje na wew. oscylatorze, ale jak trzeba, można włożyć dowolny zewnętrzny w przewidziane gniazdo. Kondensatorki 18pF są już na swoim miejscu.
- Opisane złącza. Kilka naklejek na płytkę, a zaoszczędzisz wiele czasu zaglądania do noty katalogowej. Nazwy pinów I/O, a także drugorzędna funkcja. Tyle, ile się zmieściło.
- Przycisk RESET. Przydatny podczas testów. Poprawne wpięcie Tact-switch’a w płytkę stykową jest praktycznie niewykonalne i bardzo frustrujące. Tu jest już na miejscu. Sam pin Reset podciągnięty do „plusa” poprzez rezystor 10K.
- Łatwość wykonania płytki. Płytka jest jednostronna, o dość szerokich ścieżkach (jak na dzisiejsze czasy, nawet bardzo). Drukarka laserowa, śliski papier i za 20 minut masz gotową płytkę. Dłużej zajmie podpinanie kabelkami procka na płytce stykowej, aby wszystko było poprawnie. Na płytce minimalna ilość zworek.
- Prezent. Dla chętnych udostępnię różne aplikacje układów które łatwo uruchomić używając tej płytki stykowej (ale można i bez niej). Zaprezentuję różne moduły dołączane do procesora i przykładowe programy w C.
Jak prezentuje się płytka razem z płytką stykową
Schemat (przepraszam, że tak nieestetycznie narysowany)
Pobierz PDF’a z mozaiką ścieżek gotową do termotransferu: atmega8_test_board
3 komentarze do “Mini płytka testowa ATMega8 AVR dla początkujących – opis”