Mini płytka testowa ATMega8 AVR dla początkujących – opis

board_lcd
Przedstawiam Wam zaprojektowaną przeze mnie płytkę pod mikroprocesor ATMega8 (ATMega8A, ATMega48/88/168/328) w wersji DIP. Płytka powstała w celu ułatwienia nauki mikroprocesorów z wykorzystaniem płytki stykowej.
Możliwości i cechy:

 • Niska cena (kilka zł)
 • Niewielkie wymiary
 • Złącze IDC/KANDA daje wygodę programowania. Płytka powstała przede wszystkim dlatego, że miałem już dosyć podpinania pojedynczych kabelków złącza ISP pod płytkę stykową. Tutaj wpinasz taśmę w gniazdo, i wszystko od razu działa. Płytka może być zasilana z tego gniazda, a dodatkowo testowany układ.
 • Wyprowadzone wszystkie piny I/O procesora. Nie ma ograniczeń. Dodatkowo, pominąłem piny zasilające, dzięki temu oszczędzamy sporo miejsca na płytce stykowej, związanej z niewygodnym rozłożeniem zasilania po dwóch stronach układu scalonego. Piny zostały zgrupowane w 3 złącza.
 • Obsługa różnych modeli procesorów. Działa z ATMEGA8, ATMEGA8A, ATMEGA48/88/168/328, i bardzo możliwe, że z jakimiś jeszcze.
 • Złącze RS232. Bardzo ważne i przydatne. W standardzie TTL, czyli na napięciach takich jak procesor. Dzisiaj mało który komputer ma złącze RS232, ale znowu wystarczy kupić za $0.99 na eBay konwerter USB-RS232, i wszystko śmiga. Łatwo debugować program, nie trzeba podpinać i obsługiwać wyświetlacza. Piny Rx i Tx zabezpieczone poprzez rezystory, więc w razie zwarcia nic się nie stanie. Dodatkowo układ można zasilać z przejściówki USB.
 • Poprawne zasilanie. Płytka posiada kondensatory filtrujące 100nF przy końcówkach zasilających.
 • Filtrowanie części analogowej. AVCC zasilane poprzez dławik 10uH, własny kondensator filtrujący. Dodatkowy kondensator podłączony do wejścia Aref.
 • Wyjście zasilania części analogowej. Podpinając układ pod ADC, możesz wykorzystać filtrowane zasilanie wyprowadzone na płytce za pomocą dodatkowego gniazda.
 • Wygodna współpraca nawet z najmniejszą płytką stykową. Płytka widoczna na początku kupiona została na e-bay za niecały $1 wraz z przesyłką, która posiada 170 pól stykowych. W zupełności wystarczy do zmontowania wielu układów. Bez mojej płytki testowej po wpięciu procesora mamy na start zajęte 14 z 17 rzędów pinów po każdej stronie. Z moją płytką nie musisz wpinać nawet jej w styki, albo możesz wpiąć np. 5 pinów PortB.1-PortB.5, a resztę wykorzystać po swojemu. Na fotografii wstępnej widać, że bez problemu podłączyłem wyświetlacz LCD 16*2. Dodatkowo spokojnie mieści się np. zegarek RTC na DS1307, i jeszcze jest miejsce.
 • Możliwość wymiany kwarcu. Domyślnie MCU pracuje na wew. oscylatorze, ale jak trzeba, można włożyć dowolny zewnętrzny w przewidziane gniazdo. Kondensatorki 18pF są już na swoim miejscu.
 • Opisane złącza. Kilka naklejek na płytkę, a zaoszczędzisz wiele czasu zaglądania do noty katalogowej. Nazwy pinów I/O, a także drugorzędna funkcja. Tyle, ile się zmieściło.
 • Przycisk RESET. Przydatny podczas testów. Poprawne wpięcie Tact-switch’a w płytkę stykową jest praktycznie niewykonalne i bardzo frustrujące. Tu jest już na miejscu. Sam pin Reset podciągnięty do “plusa” poprzez rezystor 10K.
 • Łatwość wykonania płytki. Płytka jest jednostronna, o dość szerokich ścieżkach (jak na dzisiejsze czasy, nawet bardzo). Drukarka laserowa, śliski papier i za 20 minut masz gotową płytkę. Dłużej zajmie podpinanie kabelkami procka na płytce stykowej, aby wszystko było poprawnie. Na płytce minimalna ilość zworek.
 • Prezent. Dla chętnych udostępnię różne aplikacje układów które łatwo uruchomić używając tej płytki stykowej (ale można i bez niej). Zaprezentuję różne moduły dołączane do procesora i przykładowe programy w C.

board_top_desc
Opis płytki na zdjęciu

board_breadboard
Jak prezentuje się płytka razem z płytką stykową

pcb_normal
Schemat (przepraszam, że tak nieestetycznie narysowany)

board_side
Widok od boku.

Pobierz PDF’a z mozaiką ścieżek gotową do termotransferu: atmega8_test_board

3 komentarze do “Mini płytka testowa ATMega8 AVR dla początkujących – opis”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.