Moduł Wifi ESP8266 – jak zacząć, niespodzianki

Zakupiłem ostatnio taki moduł Wifi:

esp8266

Link: http://www.ebay.com/itm/371152025256?_trksid=p2060778.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Cena jednego to US $3.15

Jest to chyba najtańsza opcja wyposażenia naszych układów elektronicznych w komunikację poprzez Wifi. Domyślnie komunikacja przebiega poprzez port USART (3,3V) z wykorystaniem komend AT, ale sam układ ESP8266 pozwala się programować, dając nam możliwość wyeliminowania dodatkowego mikrokontrolera z wielu zadań.

Podłączenie.

Moduł posiada 2 rzędy po 4 piny. Nie jest więc przyjazny w podłączaniu do płytek stykowych. Tak więc można go podpiąć na kabelkach, lub z użyciem prostego adaptera, który można wykonać z kawałka płytki uniwersalnej (4×4 pady, bez połączeń), goldpinów i gniazd do nich:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Oznaczenia pinów:

esp8266-pinout

Pin CH_PD należy podpiąć do VCC, a VCC do 3,3V. Pin RxD podpinamy do TxD, a pin TxD do RxD przejściówki UART. Ważne, aby nasza przejściówka pracowała na napięciu 3,3V, a nie 5V! Można to sprawdzić mierząc napięcie na linii TxD przejściówki w stanie spoczynku. Jeżeli nasz konwerter lub inny układ pracuje przy 5V TTL, to należy użyć takiego dzielnika z 2 rezystorów:

esp8266_divider

Komunikacja

Testy proponuję rozpocząć z użyciem komputera i Serial Monitora dołączonego do Arduino IDE. Jeżeli chcesz, możesz użyć innego, ale przydałoby się, aby posiadał takie funkcjonalności:

-Możliwość “wklepania” ciągu znaków “na sucho” przed wysłaniem,

-Możliwość zdefiniowania znaku końca linii

Parametry transmisji:

-8 bit, 1 bit stopu, brak bitu parzystości

Jaki baudrate? Tutaj sprawa jest ciekawa. W wielu opisach znajdziecie 57600, a czasami 115200. Jednak z modułami, które zamówiłem to nie działało. Dlatego trzeba sprawdzić doświadczalnie z baudrate 9600, 57600 i 115200. U mnie była to ta pierwsza wartość. Był to powód dużej frustracji. Jeżeli prawidłowo ustawimy parametry transmisji, po podpięciu modułu do zasilania powinien wysłać ciąg “śmieci”, z napisem “ready” na końcu. Jeżeli jest OK, możemy wysłać do niego pierwszą komendę AT:

AT+GMR

Wysłanie komendy musi zakończyć się znakami \n\r (NL+CR)!

Jeżeli wszystko jest OK, powinniśmy dostać w odpowiedzi wersję firmware, na której pracuje nasz moduł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.